Interaktywne menu (IVR), kolejkowanie połączeń w contact center czy poczta głosowa dla pracowników – jeżeli mają pomóc dzwoniącemu klientowi, to muszą do niego przemówić: jasno, zrozumiale i w jego języku. Najlepiej “ustami” robota. Dlaczego?
Usługa TTS (Text to Speech) w usłudze Call-eX Cloud kosztuje od 61,38 zł do 98,28 zł brutto miesięcznie (zależnie od typu umowy, odpowiednio na 12 lub 24 miesiące). W tej cenie firma zyskuje dostęp do prawie 50 głosów – w tym obcojęzycznych, które można wykorzystywać do woli we wszystkich usługach VoIP, które mogą ich potrzebować.
Alternatywnym rozwiązaniem jest poproszenie pracownika lub profesjonalnego lektora o nagranie potrzebnych komunikatów. W praktyce, ten pomysł często upada po odsłuchaniu gotowego materiału. Dlaczego? Trzeba osobiście się przekonać, że do nagrania audio naprawdę dobrej jakości (bez szumów tła, przypadkowych dźwięków, z wyraźnie brzmiącą mową) trzeba nie tylko wspaniałej dykcji i świetnej znajomości tekstu, ale też dobrego i z reguły dosyć drogiego mikrofonu.
Jakość głosu nie jest czymś na czym warto oszczędzać – infolinia to w końcu nasza wizytówka. Dzwonią na nią klienci w różnym wieku i doskonałej jakości nagranie to po prostu wyjście naprzeciw ich potrzebom.
Najpowszechniejszą usługą, która wykorzystuje syntezę mowy jest interaktywne menu (IVR). Zaprojektowanie skutecznego „drzewka wyboru”, które z jednej strony pozwoli zrealizować cele firmy budującej infolinię, a z drugiej – nie odstraszy klientów to trudna sztuka, która wymaga analizy ruchu telefonicznego, testów i systematycznych korekt całego projektu. Pociąga to za sobą zmiany komunikatów.
Jeżeli wykorzystujemy syntezę mowy, to odczytywaną wiadomość można poprawiać do woli i od ręki – bez konieczności angażowania lektora i przygotowywania od nowa całego komunikatu.
Podobnie jest w przypadku usługi kolejkowania połączeń, która w sytuacji gdy liczba dzwoniących osób przewyższa liczbę dostępnych konsultantów – włącza komunikat o czasie oczekiwania na połączenie. Dodatkowo, w czasie oczekiwania na połączenie firma może chcieć odtwarzać dzwoniących klientom różne komunikaty (np. o awarii masowej, nowych promocjach etc.) – je też będzie znacznie łatwiej przygotowywać na bieżąco z wykorzystaniem syntezy mowy.
Dzięki syntezie mowy firma będzie “brzmieć” zawsze tak samo, bez względu na to jakie zmiany wprowadzi w swoim systemie telekomunikacyjnym. Robot nie odejdzie z pracy i zawsze będzie do naszej dyspozycji. Jeżeli korzystamy z nagranych komunikatów, to często brak dostępu do oryginalnego lektora pociąga za sobą konieczność zmiany ich wszystkich.
Znalezienie dobrego, obcojęzycznego lektora wymaga czasu i pieniędzy. Zamówienie nawet kilku stron A4 z tekstem z biura tłumaczeń do perfekcyjnego odczytania przez syntezator – znacznie mniej.
Podsumowując, warto wynająć maszynę, aby skuteczniej rozmawiać ludźmi. Zapraszamy do zapoznania się z możliwościami syntezy mowy w Call-eX Cloud: